Miejsca w Bułgarii o których nie słyszeliście

bułgaria

W czasach PRL-u wakacje za granicą oznaczały prawie zawsze wyjazd do Bułgarii. W związku z tym niektórym osobom spędzanie urlopu w tym kraju nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Jednak jeśli ktoś zdecyduje się na niego, zwykle jest bardzo zadowolony. Przede wszystkim przekonuje się, że Bułgaria to nie tylko Złote Piaski.

Jakie mało znane miejsca warto odwiedzić w Bułgarii?

Szczególnie dobre wspomnienia z wakacji w Bułgarii mają zwykle poszukiwacze mało znanych miejsc, takich chociażby jak Kamienny Brzeg. Można nacieszyć się tam pięknymi widokami, pooglądać delfiny i czarne pelikany, pospacerować po jaskiniach, a także spróbować swoich sił w nurkowaniu. Dzięki bliskiemu kontaktowi z przyrodą oraz małej ilości turystów, doskonale się wypoczywa. Kamienny Brzeg jest rezerwatem przyrodniczo-archeologicznym. Wiele jaskiń znajdujących się na jego obszarze powstało w naturalny sposób. Część natomiast została zrobiona przez ludzi pierwotnych. Cały czas prowadzone są tam badania dotyczące ich sposobu życia i powodów dla których zniknęli.

Niedaleko Kamiennego Brzegu znajduje się Rezerwat Jajłata. W nim również nie brakuje jaskiń. Poza tym spore wrażenie robi wydrążony w skale cmentarz tracki. Do tej pory zachowała się część nagrobków, które pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Warto zobaczyć to wszystko i zostać kilka dni w Kamiennym Brzegu, gdzie bez problemu można znaleźć niewielkie restauracje i tanie noclegi. Natomiast kiedy wpisuje się do wyszukiwarki „hotele Bułgaria”, to pośród nich nie będzie żadnego tego typu obiektu w pobliżu opisywanych rezerwatów. Nocuje się tam bowiem w prywatnych domkach.

Zobacz również  Sprzęt medyczny przydatny w domu

Bułgaria wakacje

Mnóstwo osób wyjeżdżających latem na urlop marzy o tym, aby wygrzać się na plaży. Z pewnością w Bułgarii ich nie brakuje, ale większość jest w sezonie turystycznym mocno zatłoczona. Czy istnieje szansa na znalezienie dzikich plaż? Okazuje się, że tak – jedna z propozycji, która powinna spodobać się osobom poszukującym odosobnionych i spokojnych miejsc to plaża Złatna Rybka. Znajduje się niedaleko Sozopola, ale jest na tyle odosobniona, że korzystanie z niej niewielu turystów. Na niektórych odcinkach w ogóle nie ma ludzi. Podobnie jest w miejscowości Sinemorec, położonej już blisko granicy tureckiej. Puste plaże, piękne zatoki, skały, czysta i ciepła woda – czego chcieć więcej? Może ewentualnie możliwości zamówienia dobrego jedzenia w przystępnej cenie, ale na to również można liczyć w Sinemorcu. Oprócz restauracji są tam też dobrze wyposażone sklepy oraz jedne z najtańszych hoteli w Bułgarii.

 

Jakie fakty dotyczące Bułgarii warto poznać?

Przed wyjazdem do Bułgarii trzeba zdobyć kilka podstawowych informacji – jaki jest dokładny adres hotelu, jaką zabrać ze sobą walutę, jakiej można spodziewać się pogody itp. Natomiast warto poczytać też trochę o kulturze tego kraju i mieć na przykład świadomość, że potakiwanie głową oznacza tam „nie”. Z kolei jeśli w naszym rozumieniu rusza się nią w taki sposób, by czemuś zaprzeczyć, Bułgarzy odbiorą to jako „tak”. Prawdopodobnie często kręcą głową na boki, bo są bardzo pozytywnie nastawieni do świata i długo żyją. Na pewno sprzyja temu dbanie o kondycję fizyczną oraz zdrowa dieta, której ważnym składnikiem jest jogurt. Bakterie, które są niezbędne do jego produkcji zostały odkryte właśnie przez bułgarskiego naukowca.

Zobacz również  Co zrobić gdy paczka się zgubi?

Dodaj komentarz